Rowerek treningowy jest doskonałą opcją treningu na świeżym powietrzu. Na pewno sprawdza się w zimowym okresie, jak i również wówczas, kiedy z różnych względów mamy chęć na wykonanie treningu w domu. Jak dobrać taki rower, by komfortowo, jak i również zdrowo na nim się ćwiczyło? Na jakie dokładnie parametry musimy zwrócić uwagę? Zima jest okresem, w którym miejski rower chowamy głęboko do piwnicy lub także w pozostałe pewne miejsce. W tym czasie osoby, jakie nie mają zamiaru zrezygnować z jazdy na rowerze, wybierają naturalnie trening w domu.

Do czego służy rowerek treningowy?

Rowerek stacjonarny to popularny sprzęt cardio stosowany w klubach fitness i w domach oraz mieszkaniach. Charakteryzuje się tu trzy ważne typy rowerów stacjonarnych – klasyczne, recumbent bike (na których siedzi się z wyprostowanym tułowiem) i rowery spinningowe. Na tradycyjnym rowerze stacjonarnym przyjmuje się pozycję taką samą jak na zwykłym rowerze trekkingowym. Część ciężaru wsparta jest na rękach na kierownicy. Tułów jest z kolei nachylony do przodu. Pedały znajdują się pod siodełkiem. Pedałuje się w dół.

Typy rowerków treningowych

Przy doborze rowerka treningowego należy zwrócić uwagę, że ich podział jest w dwóch grupach. Podstawowa grupa dzieli rowerki ze względu na pozycję osoby ćwiczącej. Tu mamy do doboru trzy opcje. Rowerki pionowe, poziome i spinningowe. Kolejny podział opiera się o wykorzystany w poszczególnym rodzaju aparat oporu. W tejże grupie rozróżniamy rowery mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

Jaki rower stacjonarny dobrać?


Jeżeli chodzi o rodzaj roweru stacjonarnego, to jeżeli chodzi o pozycję ćwiczenia, należałoby dobrać go zgodnie z naszymi predyspozycjami oraz odpowiednio do potencjalnych kłopotów zdrowotnych. Jednak mechanizm oporu roweru należy dostosować do indywidualnych preferencji, możliwości finansowych oraz wymagań wobec wydawanego przez sprzęt hałasu. Prócz tego, w doborze roweru stacjonarnego należy także zwrócić uwagę na parę niezwykle istotnych elementów.

Wybierając się do sklepu, w pierwszej kolejności powinniśmy wskazać sumę, jaką planujemy przeznaczyć na zakup roweru. Pozwoli to zdecydowanie ograniczyć pole doboru. Dobierając rower, należy także wiedzieć, jakie ma być jego zastosowanie. Czy podstawowym celem jazdy ma być odpoczynek oraz poprawa kondycji lub także intensywny trening interwałowy. W pierwszym przypadku można zdecydować się na tańszy rodzaj w drugim jednak lepiej zainwestować w innowacyjny rower magnetyczny.

 

 

Bartek